Блог
+38(068)6837265

Застосування поліграфа у розслідуванні злочинів

Дуже добре зарекомендував себе поліграф у розслідуванні злочинів. Керівники служб безпеки або приватні детективи у своїй думці одностайні – поліграф дозволяє значно збільшити ефективність та швидкість досягнення кінцевого результату.

Це дійсно так. Але важливо розуміти, що поліграф у розслідуванні злочинів максимально ефективний, коли є частиною комплексного підходу у вирішенні загального завдання. Як неможливо замінити поліграф за багатьма показниками, так і він не здатний самостійно вирішити всі питання слідства. Можна скласти наближений перелік питань, із якими поліграф може добре впоратися під час проведення розслідувань. Розглянемо це на реальному прикладі крадіжки, до вивчення обставин якої були задіяні експерти нашого Агентства.

 • Офіс філії торгової компанії, розташований в окремій одноповерховій будівлі на території великого складського комплексу. Охорона та відеоспостереження організовано централізовано для всієї території. Вночі відбувається пограбування: невідомі проникли через вікно офісу, яке єдине з 5 вікон приховано від огляду камери деревом, що росте поруч. Перебуваючи всередині, грабіжники дісталися кабінету директора, я якому знаходився сейф із великою сумою грошей. Зазвичай, гроші вивозилися з офісу 1-2 рази на тиждень у міру накопичення. Сейф був розкритий, гроші викрадені, а грабіжники пішли зворотним маршрутом жодного разу не потрапивши на записи камер спостереження.

  В даному випадку, паралельно із відпрацюванням інших версій керівником СБ компанії, завдання поліграфа полягало в перевірці всього персоналу філії на предмет:

  - особистої участі (вчинення);

  - змови;

  - передачі інформації.

  Незважаючи на багато особливостей пограбування, що вказували на ймовірну причетність до цього когось із співробітників, включаючи директора, результат тестувань був однозначний – до пограбування персонал не причетний. Це дозволило СБ не витрачати зайві зусилля на перевірку кожного з 30 співробітників традиційними способами, а зосередитися на відпрацюванні інших версій, одна з яких підтвердилася надалі. Так, особою, яка організувала пограбування, виявився постійний крупний клієнт філії, який протягом кількох років регулярно відвідував офіс і знав безліч деталей його функціонування.

Цей приклад наочно демонструє реальні можливості поліграфа у проведенні розслідувань. Який був би результат, якби поліграф застосовувався самостійно без відпрацювання інших версій Службою безпеки чи взагалі не задіявся? Висновок очевидний: у першому випадку, Замовник міг просто не повірити в результати тестувань і шукати «чужого серед своїх», у другому – швидше за все, сталося б те саме т.я. дуже багато моментів вказувало на причетність «свого». Тому, важливо розуміти, що поліграф, насамперед, здатний вирішити найважливіше завдання у проведенні розслідування – визначити наявність та ступінь участі у події якоїсь людини з певного кола осіб.

У зв'язку з цим, хочемо дати важливу рекомендацію: організовуючи перевірку на поліграфі, не поширюйтесь про деталі того, що сталося в колі осіб, які потенційно можуть бути причетні до його вчинення. Це дасть змогу фахівцеві провести додаткові тести з метою підвищення точності кінцевого результату.

За безкоштовною консультацією з будь-яких питань застосування поліграфа у проведенні розслідувань Ви можете звернутися до нашого Агентства за телефоном, вказаним на сайті.

На завершення, хочеться процитувати слова 37-го Президента США Р. Ніксона, сказані в ході розслідування уотергейтської справи, що закінчилася його відставкою: «Я не знаю, як працює поліграф, мені не відомо, наскільки точні його висновки, але я знаю, що він працює, і люди його бояться, як чорт ладана».